Gerçek Instagram Takipçi Kazanmanızı Sağlayacak Yöntemler

Instagram topluluğuyla etkileşimde bulunmak olsun, etiketler (hashtag) kullanmak olsun Instagra...

Gerçek Instagram Takipçi Kazanmanızı Sağlayacak Yöntemler

Instagram topluluğuyla etkileşimde bulunmak olsun, etiketler (hashtag) kullanmak olsun Instagram’da farkedilmenizi sağlayacak çok sayıda ipucu var. Ancak durmak yok. Takipçi ve beğeni sayınızı artırmanın birçok yolu var.

Sosyal medya günümüzde tüketicilerle etkileşime geçmek, düşüncelerinizi insanlara anlatmak ya da sadece anılarınızı paylaşmak gibi oldukça geniş bir amaca hizmet ediyor. Sosyal medyanın en kalabalık duraklarından Instagram’da ise işler pek de farklı bir yolla ilerlemiyor ve paylaşımlarınızın daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamanın en sağlam ve masrafsız yolu takipçi sayınızın daha fazla olması. Eğer Instagram’da sadece sayı olarak değil de aynı zamanda gerçek takipçilerinizi artırmayı düşünüyorsanız işte işinize en çok yarayacak yöntemler!

Bir Topluluk Oluşturun

Sosyal medyada takipçilerinizi artırmanın en iyi yolu kendi topluluğunuzu oluşturmanızdır. Topluluk oluşturmak aynı zamanda uzun süren ve sabır gerektiren bir yöntem olacaktır ancak bu, hesabınızı takip eden Instagram kullanıcılarının daha sadakatli olmasını sağlayacaktır. Ve Instagram’da topluluk oluşturmaya çalışıyorsanız takipçilerinize ortak bir zemin bulmanız gerekir. Bu insanların hesabınıza ilerleyen zamanlarda geri dönmesini sağlar. Bir işletme hesabınız varsa diğer kullanıcıların hesabınız üzerinden paylaşmak için içerik göndermelerini sağlayın.

Takipçilerinizin hesabınızda öne çıkma şansına sahip olmaları için sizi etiketlemelerine veya belirli bir etiket (hashtag) kullanmalarına teşvik edin. Topluluğunuzu oluşturmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri diğer kullanıcılarla etkileşim kurmaktır. Paylaşımlarınıza açıklamalar yazmak, yorumları beğenip cevaplandırarak sürekli aktif tutmak benzer düşüncedeki insanları hesabınızda tutmaya yardımcı olur.

Instagram Araştırmaları ile Denemeler Yapın

Instagram’da neyin, ne zaman ve nasıl yazılacağı hakkında çok sayıda araştırma var. Deneyin ve nelerin işe yaradığını görün. Unutmayın ki bazı araştırmalar gerçekten çelişkilidir, bu yüzden her birini bir kez deneyin.

  • Bazı araştırmalar, Mayfair filtresinin diğer filtr elere göre beğenilenler ve yorumlar şeklinde %6 oranında daha fazla katılım aldığını tespit etti.
  • Curalate tarafından yapılan bir araştırmada ise baskın renk olarak mavi görüntülerin kırmızı görüntülerden %24 daha fazla beğenildiği tespit edildi. Çalışmada aynı zamanda iyi aydınlatılmış görüntülerin, çok fazla negatif alana sahip görüntülerden; tek baskın rengin ise düşük ve yüksek yoğunluğa sahip görsellerden daha fazla dikkat çektiği sonucuna ulaşıldı.
  • Paylaşım yapmak için en uygun zamana ilişkin tonlarca rehber var. Later’in yakın zamandaki bir çalışması, öğle saatlerinde (11:00 – 16:00) ve akşam vakitlerinde (19:00 – 23:00) paylaşım yapılmasını ve bununla beraber önemli gönderiler için hafta içi günlerini önermekte.
    Hubspot sosyal medya bilimcisi Dan Zarella, 1.5 milyon Instagram fotoğrafını analiz etti ve yüz içeren görüntülerin %35 daha fazla beğenildiğini kaydetti. Aynı çalışma ile herhangi bir filtre içeren resimlerin beğenilme olasılığının arttığı sonucuna ulaşıldı. Araştırmacı, renkler konusunda sarı, turuncu ve pembe renklerden kaçının diyor. Bunun yerine gri, mavi ve yeşil renkler içeren fotoğraflar paylaşılmasını öneriyor. Zarella’nın çalışmasından çarpıcı bir sayı: Açıklama kısmına yazacağınız “beğen” kelime %89 daha fazla beğeni almanızı sağlayacak. Ayrıca yoruma sahip fotoğraflar %2,194 daha fazla yorum alıyor.

İstatistiklerinizi Analiz Edin

Tüm bu farklı yöntemleri denedikten sonra, bir adım geri çekilin ve nelerin çalıştığını ve neyin işe yaramayacağını görün. Bu konuda ise kullanabileceğiniz birkaç analitik aracı mevcut. Örnek vemek gerekirse; SocialBakers, size en başarılı fotoğraflarınızı, yorumları ve beğenileri ile gösterebilen ücretsiz bir Instagram analiz aracına sahiptir.

Analitikleri kullanmak için öncelikle Instagram hesabınızı bir “İşletme Profili“ne ayarlayın.

Fotoğraflarınızdaki Diğer Kişileri Etiketleyin

Fotoğraflarınızdaki diğer kişileri etiketlemek için pek çok neden vardır: İlk olarak onlar, sizin bu yolda kullanabileceğiniz bir araçtır. Canlı bir etkinliğe gittiyseniz, göstericileri veya şovmenleri etiketleyin. Bu kesinlikle, kullanmanız gereken bir numaradır. Ancak diğer kullanıcılardan spam almamak için sadece resim aslında onlarla alakalı olduğunda etiketleyin ve aynı kullanıcıları sürekli etiketlemeyin.

Fotoğraflarınıza Coğrafi Etiketler Ekleyin

Konumunuzu fotoğraflarınıza eklemek, yerel topluluğunuzda fark edilmek için harika bir yoldur. Resmi yüklerken fotoğrafın konumunu ekleyebilirsiniz. Böylelikle sizi takip etmeyip o yere bakan kullanıcıları da profilinize çekmiş olursunuz.

Bir Instagram Devralma İşlemine Katılın

Instagram devralmaları, bir kullanıcının başka bir Instagram hesabını geçici olarak devralması ve orijinal içeriği kitleleri ile paylaşmasıdır.  Instagram’ın devralınması olarak bilinen bir veya birkaç gün sürecek olan deneyim ile daha önce hesabınızı hiç görmemiş binlerce kişiye erişebilirsiniz.

  • Sizinle benzer niteliklerde bir hesap seçin
  • Devralmak istediğiniz hesaba, devralmanın ne gibi görüneceğini ve takipçilerinin bu deneyimden neler kazanabileceğini açıklayın.
  • Paylaşımlarınızın altına bir soru yayınlayarak hesap takipçileri ile etkileşime girmeye çalışın.

Bunun tam tersi durumda, kendiniz bir Instagram devralmasına ev sahipliği yapabilirsiniz. Hesabınızı devralacak yüksek profilli bir kullanıcı bulabilirseniz, devri kesinlikle kendi takipçilerine ilan edeceklerdir.

Biyografinizi Unutmayın

Instagram’da etkileyici bir profil yaratmanın temel yolu güçlü bir biyografi hazırlamaktan geçiyor. Paylaşımlarda seçtiğiniz hedef kitleye kendinizi veya markanızı tüm yönleriyle tanıtmalısınız. Yazabileceğiniz sadece 150 karakter var o yüzden iyi saymalısınız. En azından biyografinize dahil etmek için bir veya iki etiket (hashtag) seçin. Böylece arama sonuçlarında daha çok görünürsünüz.

Ayrıca web sitesi bağlantılarını da akıllıca kullanmaya çalışın. Instagram, fotoğraf albümlerinde tıklanabilir bağlantıları paylaşmanıza izin vermediğinden harici içeriğinizi tanıtabileceğiniz tek yer burasıdır.

Uygulama Dışındaki Çözümleri de Deneyin

Bu ipuçlarının çoğu, sadece Instagram uygulamasında neler yapabileceğiniz üzerine odaklanmaktadır. Ancak hesabınızla mobil uygulama dışında nasıl takipçi çekebileceğinize de odaklanmalısınız. Instagram hesabınıza olan bağlantıları diğer sosyal mecralardaki paylaşımlarınıza da ekleyin ve mümkün olduğunca hesaplarınızı birbirine bağlayın.

Instagram hesabınızı Facebook, Twitter, Tumblr ve diğerlerine bağlamak için Ayarlar> Bağlantılı Hesaplar‘a gidin. Bu sayede Instagram’da bir fotoğraf yayınladığınızda, aynı zamanda görüntüleri başka yerlerde otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Instagram hesabınızı Facebook’a bağlamak, Facebook arkadaşlarınızı da bilgilendirecektir.

E-posta ise, Instagram hesabınızı tanıtmak için düşünülmesi gereken bir başka güçlü araçtır. E-posta imzanızdaki Instagram hesabınıza bir bağlantı koymak, muhtemelen daha meşgul olma olasılığı yüksek ekstra takipçiler kazanacaktır. Abonelerinize gönderdiğiniz kişisel bir bülteniniz varsa, bağlantıyı oraya da ekleyin.

Peki siz Instagram’da takipçi kazanmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

 

Yorumlar