Temiz Kodlama Yapının Önemi

Temiz kod kodların sorunsuz işleyişi, düzgün yapısı, tekrara düşmemesi, anla...

Temiz Kodlama Yapının Önemi

Temiz kod kodların sorunsuz işleyişi, düzgün yapısı, tekrara düşmemesi, anlaşılır ve düzenli olması demektir. Bir yazılım firması için müşterisine temiz kodlu bir proje sunması önemlidir. Web tasarım talebinde bulunan bir müşteri için temiz kodlama çok fazla bir şey ifade etmese de yazılım firması için geriye döndüğünde kodları tekrar hatırlaması ve anlaması demektir. Aksi takdirde anlamayacak ve sorun çıktığında nasıl çözdüğünü hatırlamayacaktır.

Temiz Kodlamanın Avantajları

Temiz kodla yazılan bir projenin tekrar yazılmasına gerek kalmaz. Yazılım firması kodlamaya kaldığı yerden devam edebilir. Projeyi anlamak kolaylaşır ve  zamandan kazanç sağlar. Proje uzun kodlar içeren bir çalışma ise biraz geriye veya başa dönüldüğünde hangi kodun ne için yazıldığı kolay anlaşılır. Kolay geliştirilebilir ve performansı yüksek olan temiz kodlu bir proje hata yönetimi bakımından etkilidir. Basit olduğundan rahat okunur. Yazılım firması dışında başkaları tarafından da kolay anlaşılır ve geliştirilir. Herhangi bir sorunda birden fazla değil tek çözüm sunar.

Web Tasarımında temiz kod

Firmaların internet ortamındaki en iyi temsilcileri olan web siteleri, kaliteli bir web tasarım ile firmaları rakiplerinin önüne geçiren ve hedef müşteri kitlesini yakalayarak satışları arttıran platformlardır. Web tasarım yapan bir yazılımcının kodlama yaparken kodları dosya türlerine göre ayırıp adlandırması yazılıma müdahaleyi kolaylaştırır. Sadece video içerikleri olan bir dosyanın videolar olarak adlandırılması ulaşım ve kod hızını yükseltir.
Yorum satırlarının kodlamada kullanılması önemlidir. Kodlara geri dönüldüğünde kodu anlayıp çözmek daha kısa sürede olur. Hazır scriptler web sitelerinin yavaşlamasına neden olan dosyaları indirir. Bu nedenle gerek güvenlik gerekse web sitelerinin hızlı olması bakımından web tasarım yazılımı yapan firmanın temiz kodla yazılım yapması gerekir. Basit ve açık olan temiz kodlar adeta iyi yazılmış ve kolay okunan bir yazı gibidir. Temiz kodu geliştiren yazılım firmaları dışında başka firmalar tarafından da kolay okunur.

            Web tasarım çalışmasında en önemli konu temiz kodla yazmaktır. Sitenin yavaşlamasına neden olan ve başta web sitesi sahibi olmak üzere kullanıcıların işini zorlaştıran hazır kodlar yerine web tasarım temiz kodlarla yazılmalı, web site performansı maksimum seviyede tutulmalıdır.

Yorumlar