WhatsApp Üzerindeki Fotoğraflar Ne Kadar Güvenli?

WhatsApp’ı kullanırken yolladığınız fotoğraflarınızın ne kadar güvenli olabi...

WhatsApp Üzerindeki Fotoğraflar Ne Kadar Güvenli?

WhatsApp’ı kullanırken yolladığınız fotoğraflarınızın ne kadar güvenli olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Dünya genelinde milyonlarca insan, arkadaşlarına ve aile üyelerine fotoğraflar, mesajlar ve diğer gizli bilgiler göndermek için WhatsApp’ı kullanıyor. WhatsApp kullanan kişi sayısının çok olması, birçok insanın onu güvenli veya yeterince güvenli bulduğunu göstermektedir.

Peki WhatsApp’ın güvenliği hakkında neler bilmelisiniz? Örneğin, WhatsApp’ta paylaştığınız fotoğraflar güvenli mi? Bu yazımızda, WhatsApp güvenliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışıyoruz.

WhatsApp Fotoğrafları için Güvenliği Tanımlayalım

 

Her şeyden önce, güvenli kelimesini tartışalım. Güvenli kelimesi, kişiden kişiye değişmekle beraber farklı anlamlara gelen belirsiz bir kelime olduğundan, bu andan itibaren “korumalı” anlamında kullanacağız. Yani, fotoğraflarınıza, mesajlarınıza ve diğer bilgilerinize, yan odadaki biri veya gizlenmiş bilgisayar korsanı (hacker) gibi üçüncü taraf bir gözlemci tarafından kolayca erişilemeyeceği anlamında kullanacağız.

Her şeyden önce, güvenli kelimesini tartışalım. Güvenli kelimesi, kişiden kişiye değişmekle beraber farklı anlamlara gelen belirsiz bir kelime olduğundan, bu andan itibaren “korumalı” anlamında kullanacağız. Yani, fotoğraflarınıza, mesajlarınıza ve diğer bilgilerinize, yan odadaki biri veya gizlenmiş bilgisayar korsanı (hacker) gibi üçüncü taraf bir gözlemci tarafından kolayca erişilemeyeceği anlamında kullanacağız.

Şimdi, WhatsApp’ın güvenli olup olmadığını tartışalım. Kullanacağımız “güvenli” kelimesi bilgilerinizin meraklı gözlerden güvende olduğu anlamında olduğunu tekrar hatırlatalım.

WhatsApp’ın Güvenlik Önlemleri

WhatsApp, verilerinizi ve içeriğinizi sürekli meraklı gözlere ve bilgisayar korsanlarına karşı koruduğunu söylüyor. Şirket kendi web sitesinde, kişisel bilgilerinizin güvenliğini korumak için çeşitli güvenlik önlemleri kullandığını belirtmektedir. Ayrıca, WhatsApp üzerinden gönderilen mesajların şifreli olduğunu da belirtiyor. Bu da gönderdiğiniz tüm bilgilere yetkisiz erişimlerin önlenmesi için koda dönüştürüldüğü anlamına geliyor. Ancak iyi bir şifrelemeyle bir hacker, verilerinizi elde etmeye çalışırken zorlanacaktır.

WhatsApp ayrıca, üçüncü taraf bilgisayar korsanlarının bilgilerinizi edinmelerine neden olabileceğinden mesaj göndermek için koruması olmayan Wi-Fi veya diğer ağların kullanılmamasını öneriyor. Bu aynı zamanda kilit bir nokta ve çoğu bilgiler üçüncü taraf uygulamalar yoluyla ele geçirildiği için kullanıcıların bilmesi gereken önemli bir bilgi olduğunu söyleyelim.

WhatsApp, gerçekleşmesi durumunda bu tür ihlallere karşı garanti veremeyeceğini, ancak böyle bir olay meydana geldiğinde kullanıcıyı bilgilendireceğini belirtmektedir. Tabii ki bu, böyle geniş bir uygulama için gerekli yasal şartlardır.

Dahası ve bunun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. WhatsApp, fotoğraflarınız da dahil olmak üzere hiçbir mesajı sunucularında saklamadığını iddia ediyor. Yalnızca mesajınızı alıcı telefona gönderilinceye kadar saklıyor. Mesajın alıcısı 30 gün içerisinde mesajınızı almazsa, mesaj silinir.

WhatsApp Hakkında Endişelenecek Neler Var?

WhatsApp her zaman çevrimiçi güvenliği artırmak için çalışsa da, saldırıların gerçekleştiğini unutmayın. Bilgilerinizi merak eden ve fotoğraflarınızı çalmak isteyen bilgisayar korsanları, çeşitli yollar bulabilir ve çoğunlukla Wi-Fi gibi güvensiz ağlar kullanarak bunu yaparlar.

Mesajınız gönderildikten sonra bilgi sızıntıları da olabilir. Fotoğrafınızın alıcısı dikkatsizce telefonunu başkaları tarafından görülmeye açık bırakıyorsa, fotoğrafınız görüntülenebilir ve paylaşılabilir.

WhatsApp’ta Nasıl Daha Güvenli Olunur?

WhatsApp’ın ağı hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ağın güvenli olduğunu söylüyorsa, bunun için WhatsApp’ın sözüne güvenmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, birkaç basit şey yaparak WhatsApp fotoğraflarınızı koruyabilirsiniz.

Öncelikle, tanıdığınız ağları veya emin olmadığınız durumlarda VPN sunucusu kullanın.

Telefonunuz kilitli olsun. Olası hackerlar için bu işi kolaylaştırmayın. Telefonunuzu kilitli tutun ve meraklı gözlerden uzak tutun.

Dolandırıcılıklardan kaçının. Eğer şüpheli gibi görünen bir mesaj alırsanız, hiçbir şeyi tıklamayın veya cevap vermeyin. WhatsApp asla sizinle iletişime geçmeyeceğini söylüyor, bu nedenle ücretsiz bir şey sunan bağlantıları takip etmeyin. Bu mesajlardan tamamen kaçının.

Profilinizi gizli tutun. Google’ın tersinden görsel araması, bir fotoğraf hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için kullanışlı bir araç. Bu fotoğraf sizin bir fotoğrafınızsa, profil fotoğrafınızın daha önce nerede kullanıldığını bulmak isteyen herkes bunu kolayca yapabilir ve böylece daha fazla bilgiye ulaşabilirler. Bu nedenle, profilinizi gizli tutun. Böylece hiç kimse profil fotoğrafınızı kullanarak tersinden görsel arama yapamaz.

Özel Fotoğraflarınızın Özel Kaldığından Emin Olun

Sonuncusu ve en önemlisi, WhatsApp fotoğraflarınızın telefonunuzun fotoğraf albümlerinde görünmesini engelleyin. WhatsApp, uygulama üzerinden gönderilen ve alınan fotoğrafları telefonunuza kaydetme seçeneği sunar. Bu seçeneği açık tuttuğunuzda özel bir fotoğraf gönderirseniz, aynı özel fotoğraf telefonunuzun fotoğraf albümünde gösterilir ve daha kolay erişilebilir olabilir.

WhatsApp uygulamasında bu özelliği kapatabilirsiniz. Bunu Android’de yapmak için uygulamayı açın ve tüm sohbetlerinizle ana pencereye gidin. Ardından, Ayarlar’a gitmek için sağ üstteki üç dikey noktaya dokunun. Şimdi Veri ve Depolama Kullanımı’na dokunun. Medyayı otomatik indir başlığı altında üç seçenek bulacaksınız: Mobil veri kullanırken, Wi-Fi’ya bağlıyken ve Dolaşımdayken. Otomatik indirmeleri devre dışı bırakmak için her birine dokunun.

iOS’ta, uygulamanın Ayarlar menüsünde medya otomatik indirmeyi kapatma seçeneğiniz de vardır. WhatsApp’ı açın ve Ayarlar’a gidin. Ardından Veri ve Depolama Kullanımı üzerine dokunun. Menüden Medya otomatik indir seçeneğini seçin. Fotoğraflar, sesler, videolar ve belgeler için Asla seçeneğini seçin. Bunu yapmak, WhatsApp’taki paylaşılan fotoğraflarınızın ve diğer dosyalarınızın telefonunuzun fotoğraf akışına kaydedilmesini engellemektedir.

Güvenliğinizi WhatsApp’ta Öncelik Haline Getirin

Basitçe söylemek gerekirse WhatsApp, güvensiz Wi-Fi veya diğer ağlar üzerinden kullanıldığında hassas olabilir. Fotoğraflarınız, telefon numaralarınız ve diğer bilgileriniz verilerinizi isteyen bilgisayar korsanları için kolayca kullanılabilir.

Hiçbir şey gerçekten yüzde 100 güvenli değil. Birisi fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi almak isterse, büyük olasılıkla WhatsApp’ın kendi ağı üzerinden değil, yaptığınız bir şey nedeniyle edinebilir.

Ancak mümkün olduğu kadar güvenli olması için alabileceğiniz önlemler var. Kime fotoğraf gönderdiğiniz konusunda dikkatli olun. Ne tür fotoğraf gönderdiğiniz konusunda daha da dikkatli olun.

WhatsApp güvenliği hakkında sizin ekleyecekleriniz neler?

Yorumlar